ÖN TAKIMLAR BAKIM VE TAMİRİ

SÜSPANSİYON SİSTEMİ

Otomobil programlarından veya araç değerlendirmelerinde de gördüğümüz araçların performans değerlendirmelerinde karşımıza ilk çıkan aracın beygir gücü, torku ve bununla birlikte 0-100km’yi kaç saniyede aldığıdır. Ancak bunlar güçlü bir kontrol sistemi olmadan hiçbir işe yaramaz. Aracınız 100km’ye 3 saniyede çıkabilir ancak kontrol edemedikten sonra bir yere çarpıp 100’den 0’a 1 saniyede inmesi zaman almayacaktır.

Dünyanın önde gelen otomotiv firmaları işte bu sebeple günümüzde hızdan çok konfora ve araç performansını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar bu da onları süspansiyon sistemlerine yönlendirmektedir. Süspansiyon sistemi, yol tutuşu sağlamak için en önemli etkendir. Yani otomobilin lastikleriyle yol arasındaki sürtünmeyi maksimuma çıkararak özellikle virajlarda arabanın yola daha sağlam basmasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu durum hem konforu sağlar hem de güvenliği.

AKS SİSTEMİ

Aks sistemleri aracın diferansiyelinden aldığı çıkış gücünü tekerleklere iletir ve aracın hareket etmesini sağlar. Akslardaki genel sıkıntı gelen seslerden kaynaklanmaktadır ve bu sese aks körükleri sebep olmaktadır. Aks körüklerinin yırtılması halinde içerisinde bulunan özel yağ akmaya başlar bundan sonra da aks mafsalları ses yapmaya başlar.

Tak tak tak diye çıkan bu ses küçük operasyonlarla durdurulabilir ancak önemsenmeyip müdahale edilmediği zaman sürtünmeyle birlikte daha da büyük sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple belirli periyotlarla aks körüklerini kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

DİFERANSİYEL SİSTEMİ

Diferansiyel aracın iki yanında bulunan akslarla aynı zamanlı olacak şekilde çalışır, ancak diferansiyeli en önemli kılan şeylerden biri özellikle virajlarda aksların farklı hızlarda dönmelerini sağlamaktır. Yani içte kalan kısım daha yavaş dışta kalan kısım da daha hızlı döndürerek arabanın dengesini ve yol tutuşunu sağlar. Ayrıca diferansiyel sistemi iki tekerleğin de arasında yer alır ve yarım dişli bir şaft aracılığıyla da tekerlere bağlanır.

DİREKSİYON KUTUSU

Birçok tamirci veya teknik servis direksiyon kutusunda herhangi bir arıza olduğunda kutunun tamamen değişmesi yönünde karar verir ancak sorun bir mekanizmanın tamamında olmaz. Belirli bölgelerdeki sorunlar, mekanizmanın tamamını etkiler. Direksiyon kutusundaki kısmi bölgelerde oluşan aksaklıklar tamir edilerek düzeltilebilmektedir ve firmamızın bu konuda sayısız çalışması bulunmaktadır.

Yeni bir kutu parasının 1/5’ini ödeyerek orijinal direksiyon kutunuzla rahat bir sürüş keyfine devam edebilmeniz sizin elinizdedir. Kutunun tamamının değişmesini isteyen tamircilere ve servislere gitmeden önce firmamıza uğramanızı öneriyoruz. Servisimizde her markanın ve modelinin direksiyon kutusu tamirleri garanti verilerek yapılmaktadır.