1)Ateşleme buji ve kabloları her 15,000 km. değiştirilmesi
2)Yakıt, yağ ve polen filtrelerinin her 10,000 km. değiştirilmesi
3)Aracın üretildiği fabrikanın önerdiği yağ cinsinden her 10,000 km. değiştirilmesi
4)Aracın su ve benzin hortumları, radyatör ve klima peteklerinin kontrolü

V Kayışına Kontrol

Yaz aylarının getirdiği hava sıcaklığı nedeniyle genişleyen kayış zamanla deforme olur. V Kayışını gerdirdikten sonra kullanın, aksi bir durumda V kayışını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. gevşek kayış şarjı etkiler buda vantilatörün silikilasyonunu yavaşlatır. Dolayısıyla otomobilin normal çalışmasını etkiler.

Antifrizi Ölçümü

Piyasaya son yıllarda çıkmış araçların kullanım kılavuzunda da belirtildiği gibi dört mevsim kullanılması gereken antifriz motorun soğumasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır ve her 10,000 KM değişmesi gerekmektedir. Radyatörün içindeki suyun donması durumunda çok ciddi motor sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Hava Filtresi Bakımı

Motoru soğutmak için üflenen havanın içindeki zararlı maddelerin motora ulaşmasını engeller. Motora ait diğer parçaların zarar görmesini önler. Düzenli değiştirildiğinde yakıt sarfiyatını azaltır ve periyodik olarak her 10,000 KM bir değişmesi gerekir.

Motor Yağı Bakımı

Her 10,000 KM değişmesi gereken önemli bakımlardandır. Uzun süre değiştirilmeden kullanılan yağ motoru koruma özelliğini yitirir.

Elektrik Sistemi Bakımı

Distribütör kapağında ki çatlaktan veya buji kabloları arasından nem girmesinden kaynaklı araç çalışmayabilir. O yüzden elektrik tesisatı periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Fren Sistemi

Araçların yüksek hızlarda güvenli bir şekilde yol almasını sağlayan mekanizma fren sistemidir. Her 10,000 KM mutlaka kontrolden geçirilmesi gereken fren sistemi içerisinde (balatalar, diskler, fren merkezleri, abs okuyucu kabloları ve fren hortumları) bulunmaktadır.

Triger Kayışı

Yeni model araçlar yüksek performans, düşük yakıt sarfiyatı ve sessiz çalışma ilkesiyle üretilir. Bu nedenle özel olarak triger kayışlı üretilmektedir. Bütün araçlarda 60,000 ile 90,000 KM arasında mutlaka değiştirilmelidir. Aksi takdirde maliyeti yüksek hasarlara sebep olabilirsiniz.

Ön Takımlar

Araçların güvenli bir seyri için ön takımların her 20,000 KM de bakımı şarttır. Ön takım kontrolü lastiklerin diş kalınlığı, rot, rotil ve rot başlarının sağlamlığı, tekerlek bilyelerinin kontrolü ve rot balans ayarlarının yapılmasıdır.

Debriyaj Değişimi:

Araçların motorla, aktarım organları arasında vites geçişlerini sağlayan baskı-balata-bilye kullanılmaktadır. Bu debriyaj baskı balatası 50,000 ila 60,000 KM arasında aşınmaktadır. Takım halinde değişmesi gereken bu mekanizma değişmediği takdirde aracın yakıt sarfiyatını arttırır, çekiş gücünün düşmesine neden olur ve sonunda aracınız sizi yolda bırakır.